Select Page

Videolarımızı çekerken kullandığımız ekipmanlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Kamera

Kamera seçimimiz Sony A7S II. Bu kamerayı tercih etmemizin iki nedeni var. Birincisi düşük ışıkta insan gözünden daha iyi performans vermesi, ikincisi 35 mm “full frame” dediğimiz kocaman bir sensörü olması. Ayrıca oldukça küçük, taşıması kolay ve hafif bir kamera. Müthiş görüntüler üreten bir canavar.

Lensler

Kamera, aynasız DSLR dediğimiz türden bir kamera olduğu için üzerinde farklı lensler kullanabiliyorsunuz. Burada tercihimiz genelde dar mekanlarda gezmemizden ötürü geniş açılı lensler. En sık kullandığımız Sony 10-18 f4 lens. APS-C sensöre göre bir lens olmasına karşın A7S II otomatik kırma ile bu lensi kullanıyor. Otomatik odaklama yapması bizim için büyük avantaj. Optik görüntü sabitleyici olmasına karşın Sony A7S II’nin kendi görüntü sabitleyicisi nedeni ile bir avantaj sunmuyor. Diğer kullandığımız lens ise, yeni aldığımız, Sony FE 28 mm f2.0. Geniş açısı ve hızlı bir lens olması ile müthiş bir lens. Ayrıca otomatik focus yeteneği de yine işimize yarıyor. Ayrıca bu lensler küçük lensler ve çok rahat taşıyabiliyoruz.Bunların dışında Sima 18-35 mm f1.8, Sigma 50 mm f1.4, Samyang 85 mm T1.5, Sigma 70-300 f4-5.6 lenslerimiz var. Bu lenseler Canon uyumlu ve Sigma adaptör ile kameraya takıyoruz. Ancak bu lenslerin otomatik odaklaması olmaması ve ağırlıkları nedeni ile çok sınırlı olarak kanal çekimlerinde kullanıyoruz. Sabit çekimlerde konuşmalarda bu lenslerden faydalanıyoruz.

Gimbal

Kameranın sallanmasını engellemek için Zhiyun Crane gimbal kullanıyoruz. Temelinde 3 tane çok hassas motorla kamerayı bir tavuk başı gibi sabit tutmaya yarayan bu alet, özellikle elde yaptığımız hareketli çekimlerde kaliteye çok büyük katkıda bulunuyor. Ne yazık ki gimbal, taşıyabildiği ağırlık sınırı nedeni ile ve çekim esnasında denge bozulacağından kameraya dokunamamız nedeni ile Sony lenslerle sınırlıyor bizi. Yine de gimbalsuz bir çekim düşünemiyorum. Ayrıca gimbal altına bağladığımız bir monopod sayesinde, hareket durduğunda kamerayı yere taşıtabiliyoruz. Bu sayede bütün çekim boyunca ağırlığı 5 kilogramı geçen aparatları taşımak zorunda kalmıyoruz.

Ekran ve Dış Kayıtçı

Atomos Ninja ekran/dış kayıtçıyı kullanıyoruz. Bu sayede hem çekimleri daha büyük bir ekranda çekme imkanımız oluyor hem de Atomos’un Pro Res HQ 422 kayıt yapmasından faydalanıyoruz. Ayrıca doğrudan kayıt yaptığı SSD’leri USB3 adaptörü ile bilgisayara bağlayıp, dosyaları bilgisayara atman montaj yapabiliyoruz. Bir de Pro Res formatı montaj için kullandığımız iMovie ile uyumlu olduğundan dolayı montaj sürecimizi hızlandırıyor. En büyük dez avantajı 3 saate yaklaşan çekim sürelerimizde, pil yetiştirmek çok zorlu oluyor.

Tripod, Slider, Tripod Kafası

Her ne kadar çekimlerin büyük kısmı gimbal üzerinde olsa da, tripod, slider ve tripod kafası olmadan olmaz! Tripod Ravelli marka, kafa Manfrotto ve slider da Edelkrone. Bu sayede müthiş yumuşak hareketler elde edebiliyoruz.